Wspominając strażaków

W dzień Wszystkich Świętych pamiętamy nie tylko o bliskich zmarłych, lecz także o naszych kolegach - strażakach, którzy odeszli pełnić wieczną wartę.

001

Przed nami święto Wszystkich Świętych, odwiedzimy groby bliskich zmarłych, zapalimy znicze jako znak pamięci, złożymy kwiaty. Przyjdzie też moment na chwilę zadumy nad przeszłością i wynikającej z niej teraźniejszości. Poświęćmy choć trochę swych myśli jak i modlitwy zmarłym strażakom. Zarówno tym działających w szeregach Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych jak i pionierom i prekursorom ruchu strażackiego na ziemiach polskich. Zapewne każdy z nas zna wielu druhów, którzy odeszli już na wieczną służbę u boku św. Floriana.

Niezależnie czy mając kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, w sposób naturalny czy tragiczny, pełniąc służbę, odpoczywając czy pracując zarobkowo wszystkim bez wyjątku obecne pokolenie pożarnictwa winne jest pamięć i wdzięczność. Nie chodzi tutaj jedynie o ich ofiarne pomaganie bliźniemu, ale też pracę na rzecz swojej społeczności, regionu, kraju. Oczywiście najbardziej w pamięć zapadają ludzie młodzi, którzy w dodatku utracili życie w czasie działań. Oddali swoje życie za drugiego człowieka robiąc w dodatku to do czego zostali powołani i co kochali.
Aby zobaczyć ogromne dziedzictwo minionych pokoleń wystarczy rozejrzeć się wokoło. To właśnie dzięki ich staraniom podczas zaborów, walki o wolną ojczyznę, okupacji czy czasów kiedy w komunistycznym kraju straże pożarne były ogniskami patriotyzmu możemy cieszyć się tym co mamy obecnie. Dobrze zorganizowaną, wyposażoną i wyszkoloną Państwową Strażą Pożarną cieszącą się ogromnym społecznym poparciem. Mamy ZOSP RP będący bodaj największą organizacją w kraju. Mamy wspaniałe remizy i mamy rzesze strażaków, którzy i dzisiaj ofiarnie niosą pomoc.
Wielu z nas pierwsze kroki w szeregach strażackich postawiło dzięki swym ojcom czy komuś innemu. Wielu druhów było dla nas autorytetami i wzorami do naśladowania. Dzisiaj w okolicznościach tego święta możemy wyrazić swoją pamięć i wdzięczność paląc znicz, a w kontekście całego roku największym wyrazem uznania ich pracy niech będzie ciągłe wykonywanie tego co robili oni i do czego strażak został stworzony. Jak widnieje na naszych sztandarach "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

Źródło i zdjęcie: strazacki.pl