"Nie dla czadu" - pogadanka dla młodzieży

5 listopada 2015 r. w strażnicy OSP w Wyszynie odbyła się pogadanka w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „NIE DLA CZADU”.

014Prelekcję poprowadzili przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie: dh Dariusz Waszkiewicz, dh Grzegorz Szelągowski oraz dh Krzysztof Wiśniewski. Głównym celem spotkania było uświadomienie zagrożeń, jakie niesie tlenek węgla i sposobu ustrzeżenia się przed tym niebezpiecznym związkiem chemicznym. Pierwsza część prelekcji poświęcona była zasadom bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych oraz stosowaniu odpowiedniej wentylacji w domach i mieszkaniach w celu zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom.

Uczniom przybliżono zagadnienie tlenku węgla, wskazano zagrożenia, jakie niesie czad oraz objawy zatrucia nim. Podjęto również temat telefonów alarmowych oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia. Uczniowie - uczestnicy spotkania - otrzymali ulotki „NIE DLA CZADU”, skorzystali też z możliwości zadawania pytań. Mimo corocznie organizowanych akcji uświadamiających zagrożenie związanym z tlenkiem węgla, problem związany z zatruciem czadem pozostaje wciąż aktualny, a co za tym idzie - konieczne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie już od najmłodszych lat. Po zakończeniu spotkania nasi strażacy umożliwili uczniom zapoznanie się z posiadanym sprzętem, co wzbudziło nieskrywane zainteresowanie. Składamy słowa podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Wyszynie za umożliwienie uczniom udziału w dzisiejszym spotkaniu.
Dziękujemy naszej druhnie Iwonie Gozdanek, druhom: Dariuszowi Waszkiewiczowi, Krzysztofowi Wiśniewskiemu, Grzegorzowi Szelągowskiemu, Karolowi Korzeniewskiemu oraz Piotrowi Mordzakowi za pomoc w organizacji prelekcji.