VIII Ogólnopolski Konkurs Radiowy "Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą 2015"

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Polskim Radiem S.A. organizuje Ogólnopolskie Konkursy Radiowe ”Strażacy ochotnicy – nie tylko gaszą”.

001Celem konkursu jest pokazanie różnorodnej i ofiarnej działalności 700-tysięcznej rzeszy strażaków ochotników oraz ich udział m.in. w: akcjach ratowniczych, szkoleniach, życiu lokalnych społeczności, propagowaniu kultury i oświaty, podtrzymywaniu tradycji i historii, pracy z dziećmi i młodzieżą, udział w akcjach społecznych (np. krwiodawstwo, dawcy szpiku, itp). Podsumowanie poprzedniej - XVII edycji konkursu odbyło się 3 marca 2015 roku w auli Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w czasie którego jury konkursu przesłuchało i oceniło 48 reportaży oraz audycji nadesłanych z czternastu rozgłośni regionalnych i Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia w Warszawie. "Nadesłane prace prezentowały wysoki poziom dziennikarskiej twórczości, dlatego podjęto starania o pozyskanie dodatkowych środków na nagrody" - powiedział Dariusz Kwiatkowski, który był przewodniczącym jury konkursowego, w którym zasiadły również: Teresa Martyka-Grot i Regina Rokita.

Laureatem został reportaż pt. „Jedyna na świecie” autorstwa Justyny Rapickiej - reporterki Radia Zachód w Zielonej Górze, która opowiedziała historię jedynej na świecie szkoły prowadzonej nie przez gminę, ale przez Ochotniczą Straż Pożarną. Mowa tu o Niepublicznym Zespole Szkół w Dzikowcu w gminie Nowa Ruda. Justyna Rapicka podkreśla, że strażacy-ochotnicy, którzy prowadzą szkołę w Dzikowcu, to jedyny taki przypadek nie tylko w kraju, ale i na świecie. W 2012 roku urząd gminy podjął uchwałę o likwidacji szkoły w Dzikowcu z możliwością przejęcia szkoły przez jakąkolwiek z fundacji. Gdyby nie strażacy-ochotnicy, dzieci nie miałyby się gdzie uczyć, a nauczyciele nie mieliby pracy. Dziś w Niepublicznym Zespole Szkół w Dzikowcu w szkole podstawowej jest 36 uczniów, w gimnazjum 8, a w przedszkolu jest 31 dzieci. Regina Rokita z konkursowego jury podkreśliła, że strażacy-ochotnicy to bohaterowie naszych czasów. Jak mówi, są oni wszędzie. - "Jeżeli jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej jest 17 tysięcy, a państwowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych jest ponad 520, to kto jest pierwszy na miejscu?"- pyta retorycznie Regina Rokita. Podobnego zdania jest Teresa Tiszbierek wiceprezes zarządu głównego związku ochotniczych straży pożarnych. - "Najważniejsi są strażacy ochotnicy, którzy przecież swoją służbę wypełniają społecznie. To co robią, robią po to by ratować drugiego człowieka. Nie pytają o to, czy sami będą bezpieczni, o to czy coś z tego będą mieli. Bardzo często to jest tylko zwykłe słowo dziękuję i ogromna satysfakcja z tego co zostało zrobione" - mówi.

Nagrody za drugie miejsce otrzymali: Barbara Kozłowska z PR Rzeszów za audycję „Ewakuacja”, Monika Hemperek PR Lublin za reportaż „Dziady Kazimierskie” i Jan Stępień z PR Kraków za reportaż „Marząc na łódce”.

W imieniu organizatorów zachęcamy do współpracy z dziennikarzami rozgłośni radiowych i zainteresowania ich ogólnopolskim konkursem a także do zrobienia reportażu radiowego dot. działalności Ochotniczych Straży Pożarnych.

 Regulamin (pdf) - pobierz