Odbyło się szkolenie dla strażaków i mieszkańców - "Pierwsza pomoc"

Człowiek, który nie oddycha i nie ma krążenia… nie żyje. Wiec nie można mu zaszkodzić, a tylko pomóc.

007Według najnowszych badań natychmiastowa pierwsza pomoc zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia aż 3-krotnie! Pierwsze minuty dla poszkodowanego są najważniejsze i decydują o jego życiu. Odpowiednie służby medyczne nie są w stanie dotrzeć natychmiast i tylko ktoś będący tuż obok ma szansę pomóc. Wg Europejskiej Rady Resuscytacji nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie i odpowiada aż za 350.000 - 700.000 zgonów w skali roku! Dlatego wiedza o pierwszej pomocy jest tak ważna i potrzebna. W dniu 20 listopada 2015 roku nasza strażnica była miejscem w którym doświadczony ratownik medyczny przeprowadził krótkie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W szkoleniu wzięło udział około 30 osób, w tym nasi strażacy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Można było zapoznać się z podstawowymi zasadami a także potrenować resuscytację na fantomie.