AKCJA KRWIODAWSTWA przy Urzędzie Miasta Płocka 30 maja 2023r. (wtorek) godz. 9.00 - 13.00

Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku serdecznie zaprasza na akcję Honorowego Oddawania Krwi w mobilnym Ambulansie RCKiK w Warszawie Oddziału Terenowego w Płocku przy Urzędzie Miasta Płocka w dniu 30 maja 2023r. tj. wtorek w godzinach 9.00 - 13.00.

001Jak przygotować się do oddania krwi?

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
- być wyspanym,
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
- ograniczyć palenie papierosów,
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki - nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!
W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5- 6 litrów krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Jak zachowywać się po oddaniu krwi?
Należy stosować się do zaleceń lekarza lub personelu fachowego pobierającego krew.
Trzymać uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów.

Pozostać w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny.
Nie zastosowanie się do powyższych wskazówek narazi dawcę na powstanie krwiaka lub zasinienie w miejscu wkłucia, (jeżeli tak się stanie stosować okłady z Altacetu lub lodu). W przypadku powstania dużej zmiany należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Unikać w tym dniu pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych.
Starać się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.
W przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadomić telefonicznie RCKiK w Warszawie lub Terenowy Oddział RCKiK w Warszawie.

JEŻELI JEDNAK WYSTĄPIŁY OBJAWY OSŁABIENIA NALEŻY:
Powiedzieć komukolwiek, kto jest obok ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo. Położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon tak, aby głowa znalazła się miedzy nogami. Jeżeli objawy pojawiły się po opuszczeniu miejsca oddania krwi należy skontaktować się lekarzem.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do swoich zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi

O wszystkich powikłaniach po oddaniu krwi powiadomić lekarza RCKiK w Warszawie tel.: 22 514 60 14

Po pobraniu krew zostanie przebadana, aby stwierdzić, czy dawca nie jest zakażony kiłą, AIDS, żółtaczką typu B lub C. Jeśli test wypadnie pozytywnie krew nie zostanie przetoczona. Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję) dawca zostanie o tym poinformowany.

Złe samopoczucie może przydarzyć się każdemu. Jeśli zdarza się zawsze po oddaniu należy rozważyć decyzję o dalszym oddawaniu krwi.