Fajerwerki? Korzystaj rozsądnie!

Fajerwerki, petardy, rakiety, rzymskie ognie - to materiały wybuchowe. Odpalanie różnego rodzaju rac staje się ulubioną rozrywką podczas rodzinnego, sąsiedzkiego i plenerowego noworocznego świętowania. Nieodłączna część wesołej imprezy może stać się przy nierozważnym postępowaniu poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

ulotka 1Wojewoda Mazowiecki zwraca uwagę na ostrożne i bezpieczne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi. Zdzisław Sipiera apeluje do mieszkańców Mazowsza o stosowanie się do zaleceń, które pomogą spędzić sylwestrowy czas nie tylko radośnie, lecz i bezpiecznie. W trakcie konferencji prasowej z udziałem: Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego, st.bryg. Mirosława Jasztala, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP i nadinsp. Pawła Dobrodzieja, Komendanta Stołecznego Policji, pirotechnicy przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a strażacy demonstrowali rozprzestrzenianie się pożaru, którego wybuch mogą spowodować materiały pirotechniczne. Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie - choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

KUPUJESZ - sprawdź, czy:

1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ - pamiętaj:

1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
  2. Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
  3. Zachowaj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
  4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.

Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Opracowanie: Mazowiecki Urząd Wojewódzki/mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP w Warszawie.