1% podatku dla OSP Wyszyna

Ruszyła akcja "1% podatku na rzecz Ochotniczej Straży Pożanej"

OPP maleZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
„1% podatku na rzecz Związku OSP RP”

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jak co roku kieruje prośbę do wszystkich identyfikujących się ze Związkiem o wspólne zaangażowanie w kampanię „1% podatku na rzecz Związku OSP RP”. Apel kierujemy przede wszystkim do strażaków ochotników, działaczy oraz członków współdziałających i sympatyków Związku OSP RP. Początek nowego roku 2014 to czas rozliczania przychodów podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione pozyskanych w 2013 rok. Jak co roku jest to okazja dla nas wszystkich do wsparcia Związku OSP RP poprzez odpis 1% podatku dochodowego w rocznych zeznaniach podatkowych jak:

PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Środki uzyskane z 1% za pośrednictwem Związku OSP RP wspomogą finansowo nasze jednostki głównie Ochotnicze Straże Pożarne. Musimy, więc przekonać podatników, że każda złotówka ma znaczenie. Mamy nadzieję, że nasze wspólne wysiłki promocyjne przyniosą wymierne korzyści w postaci zwiększonych wpływów na rzecz wszystkich naszych jednostek, dzięki którym będziemy mogli realizować cenne działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Do propagowania kampanii w roku 2014, zachęcamy wszystkich strażaków ochotników, a głównie tych mających bezpośredni kontakt z podatnikami mieszkającymi na terenie działania swoich jednostek.

Przypomnijmy, że w przypadku Związku

• - 1% to jedna setna części podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wskazanej przez siebie jednostce.
  • - 1% jest wskazaniem dla Urzędu Skarbowego, który 1% naszego podatku przekaże Związkowi OSP RP a 99% podatku przekaże do budżetu państwa to znaczy, że 1% podatku, który i tak płacimy, przekazany będzie do Związku OSP RP zamiast do budżetu.
  • - 1% nie zwiększy naszych zobowiązań wobec budżetu jak również nie zmniejszy kwoty ewentualnego zwrotu podatku.

Tak naprawdę nie zyskamy nic - ale też nic nie stracimy - a możemy bezpośrednio wpłynąć na to,
do kogo trafią pieniądze z naszych podatków. Zysk nasz jest więc bardziej moralny.

1% - To pomoc, która nic nie kosztuje darczyńcę.

Wystarczy, że rozliczając podatek od dochodów, które uzyskaliśmy w 2013 roku w zeznaniu podatkowym wpiszemy:

1)  we „WNIOSKU O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”, który znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego numer KRS:  0000116212.
UWAGA! Nie można pomylić się w numerze KRS, pomyłka oznacza nie złożenie wniosku.

2)  wczęści "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, wpiszemy  „Cel szczegółowy 1%".

OSP Wyszyna, Wyszyna 27, 09-411 Stara Biała.

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 45c. 1. - 7. Urząd Skarbowy przekaże w terminie od maja do lipca 2014 roku kwotę  wskazaną we wniosku na rachunek bankowy Związku OSP RP.

Związek OSP RP pozyskane środki w roku 2014 - 2015 zgodnie z regulaminem „1% podatku na rzecz Związku OSP RP” przekaże Ochotniczym Strażom Pożarnym i innym jednostkom na cele statutowe zgodnie z wskazanym przez podatnika celem szczegółowym za pośrednictwem swoich Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP.

Jak wypełnić PIT ?

Przykładowy wzór części zeznania podatkowego dotyczącego wniosku o przekazanie 1%: