Ruszyła coroczna kampania "NIE! Dla czadu"

Ruszyła trzecia już edycja akcji, w której informujemy m.in. jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla.

001Tylko ostatni sezon grzewczy 2012/2013 to ponad 3.800 zdarzeń z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało ponad 2.200 osób, z czego aż 91 straciło życie. Do większości zatruć dochodzi, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien, czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych.

 

"80% przypadków śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla ma miejsce tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej, czyli w naszych domach i mieszkaniach" - podkreślił Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW, podczas Międzynarodowej Konferencji "Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo", która odbyła się w dniu 8 października br. Jednym z zabezpieczeń, które uchroni nas przed skutkami zaczadzenia są ogólnie dostępne na rynku czujniki CO2. Najtańsze egzemplarze można kupić już za ok. 70 zł. Nie jest to wygórowana cena za ochronę naszego życia. 

Namawiamy wszystkich do niezwłocznego dokonania szczegółowego przeglądu stanu technicznego przewodów kominowych oraz zakupu czujników czadu.