Promesy dla OSP

28 października 2022 roku na Mazowszu odbyły się dwie uroczystości z okazji wręczenia promes Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym. Pierwsza miała miejsce w Komendzie Powiatowej PSP w Płońsku a druga  w Komendzie Miejskiej PSP w Płocku.

001 W Płońsku wręczono promesy dla 46 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatów ciechanowskiego, żuromińskiego, przasnyskiego oraz płońskiego. Promesy na zakup nowego sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego oraz sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia wręczył pan Maciej Wąsik wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w asyście nadbryg. dr inż. Adama Koniecznego zastępcy komendanta głównego PSP.
W Komendzie Miejskiej PSP w Płocku promesy na dofinansowanie działalności Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przekazano dla 39 jednostkek OSP z powiatów płockiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego. Promesy wręczał nadbryg. dr inż. Adam Konieczny zastępca komendanta głównego PSP w asyście st. bryg. Jarosława Piotrowskiego. W trakcie każdego z tych wydarzeń, zaproszeni goście podczas przemówień okolicznościowych jednogłośnie podkreślali istotną rolę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w szerzeniu wiedzy o bezpieczeństwie pożarowym już od najmłodszych lat. Zaznaczali, jak ważne dla bezpieczeństwa nas wszystkich są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które posiadają długoletnie i bogate doświadczenie i jak ważne jest, aby dorobek OSP przekazywany był młodym pokoleniom, które zrzeszone są w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. Naszą jednostkę reprezentowali: dh Prezes Stanisław Wiśniewski, dh Piotr Kapuściński oraz dh Kacper Sochalewski.

W Płocku wręczono promesy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatów:

płockiego:

4. OSP Białotarsk
  5. OSP Czyżew
  6. OSP Lwówek

Uroczystego wręczenia dokonali: nadbryg. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz st. bryg. Jarosław Piotrowski p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na terenie województwa mazowieckiego dotacją objęte są 473 Młodzieżowe Drużyny Pożarniczej na kwotę 2 102 000 złotych.

Promesa

5 września 2022 roku Rada Ministrów podjęła Uchwałę Nr 179/2022 w sprawie przyznania Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych w wysokości 25 mln zł z przeznaczeniem na dotacje celowe dla ochotniczych straży pożarnych. Teraz sukcesywnie środki te są przekazywane do ich adresatów czyli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP).

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze wchodzą w skład Ochotniczych Straży Pożarnych. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do służby w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze angażują się w działalność kulturalno-oświatową z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, rozwijają sprawność fizyczną przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki. Członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat.