Międzynarodowy Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Waldemar Pawlak wystosował życzenia do wszystkich strażaków.

001"Szanowni Druhny i Druhowie
Rycerze Świętego Floriana

Nasze wielkie międzynarodowe Święto Strażackie obchodzimy w nadzwyczajnych okolicznościach. Niedawno świat stanął wobec pandemii, która okazała się trudnym wyzwaniem szczególnie dla służb medycznych i ratowniczych. Wydawało się, że to zadanie najtrudniejsze i najsmutniejsze na przestrzeni ostatnich lat, ale przyszła wojna. Od pierwszych dni, gdy Rosja zaatakowała naszego wschodniego sąsiada, polscy Strażacy podjęli dizałania pomocowe i humanitarne. Działając współnie, Ochotnicze Straże Pożarne, Związek OSP RP oraz Państwowa Straż Pożarna, przekazaliśmy bardzo konkretne wsparcie w postaci sprzętu i wyposażenia dla strażaków w Ukrainie.
  Ten nadzwyczajny czas okoliczności, w jakich się znależliśmy, skłania nie tylko do refleksji, ale obliguje do rzetelnej oceny działań straży pożanej w Polsce. Poświęcenie Strażaków sprawom tak wielkim i trudnym, przy jednoczesnym sumiennym wykonywaniu zadań wynikających z normalnej codziennej służby, zasługuje na najwyższe uznanie.
Wyrażając swój wielki podziw, przekazuję Wam podziękowania od generała Siergieja Kruka, szefa Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, oraz przedstawicieli państw członkowskich CTIF.
  Życzę satysfakcji z pełnienia tej pięknej i ofiarnej służby, wszelkiego dobra, ludzkiego zaufania i serdeczności niosących siłę i pokrzepienie. Abyście wszędzie na świecie, gdzie biją strażackie serca, czuli się jak wśród przyjaciół.
Niech święty Florian czuwa nad Wami i Waszymi Rodzinami."


     Prezes Zarządu Głównego
Ochotniczych Straży Pożarnych
     Rzeczypospolitej Polskiej
         Waldemar Pawlak