Komunikat o jakości powietrza

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zawiadamia o ryzyku wystąpienia w 2021 r. przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki w powietrzu na części województwa mazowieckiego, w tym regionu naszej gminy.

001

ZAGROŻENIE: ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 3 dni ze stężeniem powyżej 125 µg/m3 ) dla dwutlenku siarki w powietrzu.

Data wystąpienia:  02.11.2021

Przewidywany czas trwania zagrożenia: od 02.11.2021 do 31.12.2021

Przyczyny: oddziaływanie emisji ze źródeł przemysłowych; napływ zanieczyszczeń ze strefy miasto Płock.

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki:
analiza wyników pomiarów dwutlenku siarki ze stacji PMŚ w Białej przy ul. Kmicica 33 (MzBialaKmiciMOB) za okres od 1.01.2021 r. do 02.11.2021 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki (ponad 3 dni ze stężeniem powyżej 125 µg/m 3 ) na terenie: gminy Stara Biała.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki:
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2021 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki: ok. 12 tys. osób.

INFORMACJE O ZAGROŻENIU

Wrażliwe
grupy
ludności

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma)
Możliwe negatywne
skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego
 mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.

Zalecane środki
ostrożności

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem

Szczegóły w załączonym komunikacie