Apel Prezesa ZG Związku OSP RP o włączenie syren

Prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak wydał apel o włączenie syren strażackich celem upamiętnienia tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

00313 stycznia 2019 około godziny 20., podczas odbywającego się na Targu Węglowym w Gdańsku miejscowego finału 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca. Ciosy trafiły w serce oraz brzuch uszkadzając wiele narządów wewnętrznych. Napastnikiem był recydywista, gdańszczanin Stefan Wilmont, karany wcześniej m.in. za rozboje. Sprawca bezpośrednio po zamachu wykrzykiwał polityczne hasła. Prezydent, po ok. 30-minutowej reanimacji, w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, podczas której przetoczono mu 41 jednostek krwi. Następnego dnia jego stan zdrowia nie poprawił się i był on wspomagany przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca. Po południu lekarze poinformowali o jego śmierci. Sekcja zwłok wykazała, iż bezpośrednią przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej współistniejący z niewydolnością wielonarządową, będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych.
W obliczu tego wstrząsającego zdarzenia Prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak wydał apel o włączenie w dn. 19 stycznia 2019 o godz. 12:00 we wszystkich jednostkach OSP syren alarmowych.


001