Zapłonęło wysypisko odpadów w Kobiernikach

Kolejny w kraju pożar wysypiska śmieci - tym razem na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach.

001Niedziela 19 sierpnia 2018 roku, dobiegał końca spokojny weekend, gdy nagle około godziny 18:15 rozległy się syreny kilku wozów strażackich pędzących w stronę Kobiernik. Na niebie pojawił się wielki, kłębiący się dym, który według naocznych świadków było widać aż z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Z informacji uzyskanej od dyżurnego PSP w Płocku ogień pojawił się na składowisku odpadów w Kobiernikach. Zapłonęła pryzma o wymiarach około 20 na 40 metrów i wysokości 4 metrów, w której były magazynowane twarde odpady zielone, w tym gałęzie i choinki, mające służyć jako struktura do wytwarzania kompostu. Do akcji gaszenia przystąpiło (wg różnych źródeł) od 8 do 10 zastępów straży pożarnej, w tym nasza jednostka z Wyszyny.

 Dlaczego wybuchł pożar? – Nie wiemy, czekamy na ustalenia policji i strażaków. Na pewno stała się rzecz niedobra, ale też mogę stanowczo powiedzieć, że nie płoną żadne inne odpady ani obiekty. Na miejscu są nasi pracownicy, pomagają odgarniać odpady zielone, żeby strażakom łatwiej było dotrzeć do zarzewia ognia - powiedział Prezes PGO Stefan Kotlewski.

Siły i środki:

361[M]25 GCBA Renault Kerax - JRG 1 Płock
361[M]26 GCBA MAN TGM - JRG 1 Płock
361[M]90 SLOp Nissan Navara - JRG 1 Płock
363[M]25 GCBA Renault Kerax - JRG 3 Płock
369[M]49 GBA Star 266 - OSP KSRG Stara Biała
369[M]04 GCBA Scania P93M - OSP KSRG Sikórz
367[M]47 GBA IFA WL-50 - OSP Brwino
367[M]85 GLBA Renault Master - OSP Wyszyna
367[M]95 GBA Steyr 790 - OSP Siecień
367[M]49 GCBA Steyr 791 - OSP Siecień


Oświadczenie Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Kobiernikach w sprawie pożaru

Późnym popołudniem 19.08.2018 r. na terenie Zakładu w Kobiernikach wybuchł pożar. Około godziny 18:00 Państwowa Straż Pożarna w Płocku otrzymała zgłoszenie o widocznym dymie nad terenem zakładu. Pożar objął pryzmę odpadów zielonych o wymiarach 40 m x 6 m x 3 m, będących odpadem wykorzystywanym do tworzenia struktury materiału kierowanego do procesu kompostowania. Pożar nie objął innych rodzajów odpadów oraz sąsiadujących z pryzmą obiektów.
Dzięki sprawnej pracy 10 zastępów straży pożarnej (trzy zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Płocku, jeden zastęp Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Płocku, zastęp OSP KSRG Stara Biała, OSP KSRG Sikórz, OSP Brwilno, OSP Wyszyna oraz dwa zastępy OSP Siecień), pożar został ugaszony około godziny 23:00. Jako pierwsza na miejsce zdarzenia dotarła jednostka OSP Wyszyna.
W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, a powstałe szkody nie wpływają na bieżącą działalność spółki.
Zarząd Spółki pragnie podziękować wszystkim służbom Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji oraz pracownikom Spółki za natychmiastową reakcję, ciężką pracę i pełną mobilizację na miejscu zdarzenia. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu strażaków akcja gaśnicza przebiegła sprawnie, a ogień nie rozprzestrzenił się na dalszą część zakładu.
Wszystkie komunikaty dotyczące wydarzenia zostaną publikowane na stronie www.pgoplock.pl.

W razie pytań, prosimy o kontakt pod nr tel.: 798 380 360 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: http://pgoplock.pl/2018/08/20/oswiadczenie-sprawie-pozaru-terenie-zakladu-przetwarzania-odpadow-komunalnych-kobiernikach/