Z dnia na dzień wzrasta zagrożenie pożarowe

Panująca od kilkunastu dni wysoka temperatura i brak opadów deszczu to czynniki, które stwarzają w wielu regionach Polski zagrożenie związane z wystąpieniem pożarów lasów.

001A

W kilku województwach już obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia. W najbliższym czasie nie są przewidywane opady, co wpłynie na zwiększenie wystąpienia pożarów. Od początku tego tygodnia obserwujemy temperatury sięgające nawet powyżej 30 stopni Celsjusza - spowoduje to dodatkowe wysuszanie ściółki leśnej. Służby alarmują, aby uważać podczas leśnych wędrówek i stosować się do zaleceń.  - Jakakolwiek rzucona iskra, rzucony niedopałek, niedogaszony grill, czy ognisko niestety może spowodować nam pożar. W naszym regionie jest bardzo ciężka sytuacja. Odnotowaliśmy już blisko 120 pożarów lasów - poinformował Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Dodał też, aby pamiętać, że 90 procent, czyli praktycznie wszystkie pożary na terenach leśnych, to pożary spowodowane przez człowieka i przez jego nieostrożne działanie. Wysuszona ściółka może zapalić się nawet od najmniejszej iskry i spowodować pożar, który strawi pokaźne obszary. Na naszym terenie przejściowa burza z wyładowaniami atmosferycznymi była powodem powstania kilku pożarów, do których gaszenia wezwano naszą jednostkę. 

Poniżej - mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych, opracowywana codziennie przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

001

002

003

004

005

006