Uwaga! Nadchodzą mrozy!

Apel Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

001Szanowne Druhny i Druhowie, Rycerze Świętego Floriana, w najbliższych dniach spodziewamy się kilkunastostopniowych mrozów. Mają utrzymać się przynajmniej przez kilka dni. To oznacza śmiertelne zagrożenie dla osób bez dachu nad głową oraz zwierząt. Niewykluczone, że temperatura w najbliższych dniach może wynieść nawet -20 stopni Celsjusza. Prognoza pogody nie wygląda optymistycznie. Takie wartości są zabójcze dla osób bezdomnych, które chronią się przed zimnem w pustostanach, altanach czy ogródkach działkowych. Te miejsca mogą pomóc im przetrwać chłodne dni, niestety nie wystarczą w przypadku tak dużych mrozów. Proszę abyście zapytali swych samotnie mieszkających sąsiadów, czy na pewno u nich jest wszystko w porządku, czy nie potrzebują pomocy, czy nie trzeba im przynieść drewna na opał lub zaparzyć ciepłej herbaty...

Wasza czujność, spostrzegawczość i szybkie działanie mogą uratować życie drugiego człowieka. Pamiętajmy w tych dniach o osobach starszych, chorych, mieszkających samotnie i bezdomnych. Pamiętajmy także o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy w tych trudnych dniach potrzebują od nas szczególnego wsparcia – pamiętajmy, że w mroźne dni nasze zwierzęta, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe, wysokoenergetyczne i zawierało dużo białka. Pamiętajmy, aby zwierzęta miały w tym czasie ciepłe schronienie.

Dziękuję Wam Druhny i Druhowie za służbę i gotowość do niesienia pomocy potrzebującym, ochrony życia i mienia.
Waldemar Pawlak

Druhny i Druhowie,
bardzo proszę, jeżeli jesteście świadkami sytuacji, która zagraża życiu drugiego człowieka, apeluję abyście natychmiast przystąpili do akcji, udzielili pomocy i zadzwonili na jeden z numerów alarmowych – 997, 112, 986. Możecie także skontaktować się z lokalnymi miejscami specjalizującymi się w pomocy bezdomnym.

Obszar

Numer